Tip na dobrou sestavu

Prudký pád cen komponent sebou nese možnost za velmi malé peníze upgradovat starý počítač. Velmi výhodná je zvláště platforma AMD/ATi, konkrétně čipset 780G a procesory Athlon X2. Taková sestava je výhodná nejen cenově, ale i spotřebou.

780G je nejmodernějším levným čipsetem pro AMD procesory. Podporuje všechny možné technologie (SATA 3G, FireWire, PCI-E 2, atd.) a navíc obsahuje integrovanou grafickou kartu Radeon HD 3200 (DirectX 10.1). Tato karta je použitelná ve starších hrách, ale jejím hlavním trumfem je kompletní akcelerace HD videa (až na to zpropadené dešifrování, které zůstává na procesoru a sežere pár procent jeho výkonu). Základní deska s tímto čipsetem ve formátu mATX stojí okolo 1 600 Kč.

Procesory od AMD jsou sice na stejných frekvencích o něco pomalejší a hůře přetaktovatelné než ty od Intelu, jsou ale o dost levnější (navíc Intel má obvykle i dražší základní desky). Jejich výhodou je také o dost nižší spotřeba (některé modely mají maximální spotřebu 45 W, při použití technologie C&Q při nečinnosti jednotky watů). O výkon se také bát nemusíte, pro většinu úkolů kromě hraní či kompilace jsou "nekonečně" rychlé (o tom svědčí i to, že řada lidí je pro dosažení co nejnižší spotřeby podtaktovává a bez problémů je takto provozuje). Cenově si můžete vybírat mezi nepřeberným množstvím procesorů, mezi nimiž jsou rozestupy v řádu desetikorun. Svůj tedy určitě najdete. Rozumné je utratit okolo 1300 – 1400 Kč. Mým tipem je Athlon 64 X2 4050+ EE za 1380. Pokud chcete spíše výkon, můžete vzít 4600+ za stejnou cenu, ale s vyšší frekvencí (a spotřebou).

Posledním dílkem upgradovací skládačky jsou paměti. 2×1 GB značkových pamětí (pro dual channel přístup) stojí dnes pod 900 Kč…

Žádné další komponenty nepotřebujete. Grafická karta je integrovaná a zdroj vám klidně stačí starý (350, ale klidně i 300 W – pokud se budete s procesorem držet při zemi). Do desek také strčíte starý disk i vypalovačku.

Dohromady za tyto tři komponenty dáte okolo 4 000 Kč a sestava bude stačit opravdu na naprosto všechno kromě hraní. Řečem o nestabilitě AMD nevěřte, do nasazení 24/7/365 jsou možná vhodnější Intely (i to je ale diskutabilní, za řečmi o nestabilitě AMD podle mě stojí hlavně staré nepodařené čipsety nVidia a zvláště VIA), vy ale nic nepoznáte. Co poznáte je nižší cena pořízení a nižší náklady na provoz.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *